Czym jest mandala?

Jeśli interesujesz się choć trochę rozwojem duchowym, z pewnością znasz odpowiedź na to pytanie. Ale jeśli nie – spróbuję wytłumaczyć Ci dlaczego medytacja z mandalą jest dla nas tak korzystna.

Mandala „Lasoterapia”

Zacznijmy od tego, czym jest mandala. Według Wikipedii to motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyjskiej, gdzie jego tworzenie, a następnie niszczenie – jako droga transformacji praktykującego, jest uważane za rodzaj medytacji ma duże znaczenie religijne. Obecnie mandale można znaleźć wszędzie (wcześniej też można było, ale o tym będzie mowa w innym wpisie) – na koszulkach, kubkach do kawy, tkaninach, dywanach, o obrazach czy elementach dekoracyjnych już nie wspominając. Dlaczego tak lubimy mandale? To proste – mandala to bardzo harmonijna struktura, która w pewien sposób „porządkuje” naszą rzeczywistość. Oczywiście mam na myśli tę rzeczywistość, której nie dostrzegamy naszym wzrokiem – mam na myśli energię.

Dla mnichów buddyjskich – i dla mnie również – tworzenie mandali to czysta forma medytacji. Pozwala na wyciszenie umysłu, poukładanie tego, co mamy do poukładania i dopuszczenie do głosu tego, co domaga się ujawnienia. W procesie twórczym jesteśmy sami ze sobą a wyciszając myśli, które na ogół próbują zahałasować naszą rzeczywistość, jesteśmy w kontakcie z tymi częściami siebie, które do tej pory mogły być zagłuszane, niezauważane przez nas samych. Dajemy sobie przestrzeń na bycie, tak po prostu. Dzięki temu mamy często szansę na połączenie się z głosem swojej intuicji, z naszą przestrzenią serca, podświadomością, naszą duszą.

Mandalę w kulturze zachodniej spopularyzował C. G. Jung. Zgodnie z jego teorią, mandala to symboliczny wyraz wewnętrznego centrum człowieka. Istotą mandali jest integracja tego co boskie z tym, co ludzkie – Jung opisywał to jako symboliczny przejaw Istoty Boskiej, jako wyraz jej nieuchwytnej Całkowitości a mandalę uznał za „naczynie”, w którym odbywa się przemiana człowieka w istotę boską, jako punkt, w którym dokonuje się zjednoczenie Imago Dei oraz Jaźni.

Dlaczego warto mieć swoją mandalę? W momencie, kiedy mandala tworzona jest w precyzyjnie zadedykowanej energii, pojawiają się na niej kolory i wzory, które wspomagają ten proces. To tak, jakbyśmy namalowali sobie zamówienie na konkretne wartości, sytuacje, uczucia, które mają pojawić się w naszym życiu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zaprosić do swojego życia konkretną energię – napisz do mnie, namaluję dla Ciebie mandalę, która Ci w tym pomoże.